top of page

Nejčastěji kladené dotazy

 

Jak se k Vám mohu přihlásit na trénink / seminář?

Přihlašování na vstupní seminář a veškeré tréninky probíhá v současné době výhradně skrze náš rozvrh tréninků, kde jsou každý měsíc vypsány termíny všech tréninků včetně volných míst a dále, v závislosti na počtu uchazečů, termíny seminářů. Přihlášení lze uskutečnit i skrze mobilní telefon či e-mailovou adresu (viz Kontakty).

Jak a kdy se z tréninku odhlásit?

Pokud zjistíte, že vám zarezervovaný termín tréninku nevyhovuje, je nutné za sebe najít náhradníka.

Při zrušení rezervace tréninku, kdy místo zůstane volné, bez náhradníka, je osobě rušící rezervaci účtován stornopoplatek 100 Kč, bez výjimky.

Při zrušení rezervace tréninku po dobu 72 hodin před začátkem tréninku, kdy místo zůstane volné, bez náhradníka, je osobě rušící rezervaci účtován stornopoplatek ve výši ceny tréninku / intenzivního tréninku.

Se psem už nějakou dobu paseme, je opravdu nutné absolvovat seminář?

Ano, seminář je tzv. vstupní brána do našeho výcvikového střediska a jeho absolvování je podmínkou pro všechny, kteří mají zájem účastnit se dalších tréninků u nás. Seminář také slouží k seznámení s naším stádečkem a trenérkou, která si zároveň ověří Vás a Vašeho pejska při práci u oveček a na základě toho Vám bude moci přizpůsobit další tréninky. Navíc zde poznáte spoustu nových lidí a pejsků se stejným zájmem jako máte vy :).

Nevím, jestli se chceme věnovat pasení, ale zajímá mě reakce mého psa na ovce.

I v případě, že chcete svého pejska s ovečkami pouze seznámit, nechat ho ovečky očuchat apod. je rozhodně lepší tak činit pod dohledem zkušeného člověka, který zná své stádo a ví jak se v určitých situacích zachovat. K tomuto účelu, kdy se pejsek s ovečkami seznamuje, slouží právě náš seminář, na kterém se i Vy dovíte spoustu zajímavých a důležitých informací co se práce se psem (nejen) u ovcí týče.

Nedoporučujeme pejska seznamovat se ovečkami bez dozoru zkušeného cvičitele, může se stát cokoli, Vy ani Váš pejsek nebudete vědět jak zareagovat a pejsek si tak může vytvořit "blok" vůči ovečkám, který se pak velmi těžko odstraňuje.

Všude vidím pást jen Border kolie, mohu u Vás trénovat i s jiným psem?

Samozřejmě, Border kolie je ovčácký pes šlechtěný přímo na práci u stáda, proto je u oveček k vidění tak často. Pást ale můžete s jakýmkoli ovčáckým, pasteveckým a honáckým psem. Naše středisko navštěvují i voříšci a psi, kteří nespadají do žádné ze zmíněných skupin psů. Práce s nimi však bývá složitější, protože v nich neprobouzíme žádný pastevecký instinkt, ale pasení ho musíme zkrátka naučit.

V kolika letech může pes začít pást?

Psa můžete brát k ovečkám už od štěňátka, není zde žádné věkové omezení. Naopak, čím dřív pejska k ovečkám vezmete, tím líp. Jako štěně se pes lépe seznamuje s okolím a v rámci socializace je takové seznamování velmi důležité, zejména pokud víte, že se pasení chcete věnovat. Pokud se ale k ovečkám dostanete až s dospělým, či starším psem, tak to samozřejmě vůbec ničemu nevadí! Tréninky jsou vždy přizpůsobeny možnostem Vašeho pejska.

Jak je to se skládáním zkoušek z pasení?

Z pasení samozřejmě lze skládat zkoušky. Nejzákladnější z nich je zkouška vloh ovčáckého psa, Natural Herding Aptitude Test - NHAT (dříve ZVOP), při které se hodnotí přirozené vlohy psa k pasení. A dále zkoušky, kterým zůstal historicky zažitý název 'trial'. Tyto zkoušky lze skládat pouze s ovčáckým psem, který má průkaz původu (PP). Aby to ale voříškům a psům bez prokázaného původu nebylo líto, pořádají se různé neoficiální a hobby 'farmářské závody', kterých se může zúčastnit bez výjimky každý! I u nás se na takový závod můžete těšit.

Krmím psa syrovou stravou, BARFem, nemůže mi pak na ovce útočit?

Ne. Mezi mnoha lidmi se traduje, že pes krmený syrovým masem bude mít tendence útočit a 'načínat kořist'. NENÍ tomu tak. Krmení nemá s tímto nic společného, vše je jen o výcviku. Naopak, pes, který maso zná, nemá potřebu jej 'ochutnávat' protože to pro něj není nic nového.

příhlášení
bottom of page